• +90(236) 414 11 30
  • info@deryaun.com.tr
  • English

Üretimimiz

Hammadde alımı ve laboratuar analizleri
Buğday tüketiminde Türkiye dünya genelinde dokuzuncu sırada yer almakta. Her yıl yaklaşık 20 milyon ton Buğday elde edilirken bunların arasından biz sizler için her yöreyi tarayıp Buğdayları özenle seçiyoruz.  
Buğday tanesinin bileşimi çesit ve bölgesel olarak degişiklik göstermesine rağmen ortalama olarak;
2 % su dan
70 % karbonhidrat dan
12 % protein den
2   % yağ dan 
2,2 % selüloz dan ve
1.8 % kül den
olusmaktadir

Fabrikamıza gelen Buğdaylardan numune alınarak uluslararası standartların vermiş olduğu kriterlere uygun testler yapılır. Bunun için extensograph ve farinograph, gluten, sedimantasyon analizleri yapılır.
Elde etmek istenen un’a göre gelen Buğdaylar cinslerine ve özelliklerine göre ayrılır, sınıflandırılır ve depolanır.

Buğdayların temizlenip öğütülmesi
Buğday ögütülmeden önce temizlenmesi gerekir. İlk temizlemede tarlalardan gelen sap, saman, taş ve çöp gibi atıklar seperatörden (ayırıcıdan) geçer. Buğdaylar daha sonra asil temizlemenin yapılacağı temizleme bölümünde tekrar toprak, kum gibi yabancı maddelerden arındırılır. Buğdaylar tavlanma ve dinlendirme silolarinda belirli bir süre gerekli yumuşaklığı elde etmek için çeşitli işlemlerde devam eder. Öğütme kısmına alınan Buğday hava basıncı ile (pnömatik) akış halinde öğütülerek un haline getirilir. 
Un elde edilmesinde aynı zamanda un dışında kalan öğütülmüş ürünler kepek ve yem olarak da ayrılır.

Kalite kontrol
Son ürün fabrikamızı terketmeden tekrar laboratuar prosesinden geçer ve farinograph ile extensograph da hamurun direnci, elastikiyeti ve enerjisi tespit edilir, ayrıca gluten, sedimantasyon analizleri yapılır. Bu calışmalara paralel yapılan ekmekler ürünlerimizin kalitesini tekrar onaylar.

Paketleme
Ürünlerimizin paketlenmesi laboratuarın kalite onayından sonra tamamen otomatik ve hijyenik koşullarda gercekleşir, yüklenilir ve sizler için hazır edilir.